Ako kúpať bábätko

Bábätko môžete kúpať v malej plastovej vaničke, ideálně na protisklzej podložke pre novorodencov.
Začínajte len s pár centimetrami teplej vody (nie horúcej), ideálna teplota je 37°C. 
 
Vždy, ešte skôr, ako bábätko do vody ponoríte, pre istotu skontrolujte jej teplotu na svojom predlaktí a súčasne premiešajte vodu rukou, aby ste mali istotu, že je rovnomerne teplá. 
Jednou rukou jemne podopierajte bábätku chrbátik, hlavičku a kŕčik a pomaly ho ponorte do vody. Naďalej bábätko jednou rukou podopierajte a druhou umývajte. 
 
Najprv mu jemne utrite očká vatovým tampónom namočeným v čistej a teplej vode. Na každé očko použite čistý tampón a utierajte vždy v smere od vnútorného kútika von. Potom použite mäkkú frotírovú rukavicu a utrite bábätku ústočká, noštek a celú tvár, a to v smere od stredu von. Umyte záhyby na kŕčiku a nezabudnite na oblasť za uškami. 
Na umývanie ťažko dostupných miest môžete použiť vatové tampóny. Čistite iba tie miesta, na ktoré vidíte, nikdy nestrkajte nič hlboko do ušného kanálika či do nošteka.
 
Na umývanie starších detí používajte frotírovú rukavicu, teplú vodu a jemný umývací prostriedok vyvinutý špeciálne pre deti, ako napr. JOHNSON'S® Baby kúpeľ pre celé telo a vlásky. Ak je vaše bábätko vlasaté, môžete použiť jemný šampón, ako napr. JOHNSON'S® Baby šampón s unikátným zložením NO MORE TEARS® („Už ani slzu“).  Vlásky umyjete tak, že navlhčíte frotírovú rukavicu a nanesiete na ňu malé množstvo detského šampónu alebo JOHNSON'S® Baby kúpeľa pre celé telo a vlásky. Následne frotírovou rukavicou masírujete jemne hlavičku. Nebojte sa jemne umyť aj mäkké miesto na hlavičke (tzv. fontanelu). Frotírovú rukavicu dôkladne vypláchnite v teplej vode. Znovu rukavicu namočte v čistej vode a pomocou nej bábätku umyte šampón z hlavičky.   
 
Nakoniec umyte plienkovú oblasť. Dievčatkám umyte genitálnu oblasť v smere spredu dozadu. Neobrezaným chlapčekom jemne umyte penis a genitálnu oblasť, takisto v smere spredu dozadu. Predkožku nepreťahujte.
 
Potom nechajte bábätko, nech sa chvíľku hrá v teplej vode. Novorodeniatka si túto chvíľku väčšinou naozaj užívajú. Počas hrania polievajte bábätko vodou, aby mu nebola zima. Nikdy nepúšťajte na bábätko vodu rovno z vodovodu, pretože teplota vody by sa mohla náhle zmeniť. 
 
Pri vyberaní bábätka z vody buďte veľmi opatrná. Chyťte ho v podpazuší a prstami objímte hrudníček. Nezabúdajte podopierať hlavičku. Vyberte ho z vody a rýchlo zabaľte do uteráka. Chvíľku sa s ním pomaznajte. Je to ďalšia pekná chvíľka: bábätku je teplučko a zabalené v uteráku sa cíti bezpečne a príjemne.
 
Je potrebné, aby ste bábätko dobre osušili v záhyboch kože, pretože nadbytočná vlhkosť by mohla spôsobiť podráždenie. Ešte kým bábätko oblečiete, natrite ho hydratačným prostriedkom, ktoré pomôže udržať pokožku hydratovanú. Hypoalergénne telové mlieko JOHNSON’S® Baby bolo klinicky testované ako dostatočne jemné a šetrné na použitie na detskú pokožku. Prípadne môžete použiť aj JOHNSON’S® Baby olej. Venujte chvíľku masáži bábätka, pri ktorej natriete telové mlieko či olej na končatiny, chrbátik a bruško bábätka a pomôžete mu uvoľniť sa. 
 
Na plienkovú oblasť naneste tenkú vrstvu krému proti zapareninám, tým pokožku chránite proti vzniku zaparenin. 
 
Zabaľte bábätko do zavinovačky, aby mu bolo teplo. Teraz mu môžete učesať jemnou kefkou vlásky. 
 
Kúpeľ je skvelý spôsob, ako oddeliť „čas hrania“ a „čas spania“ a zároveň vám dáva možnosť vytvárať si s bábätkom puto. Vaše bábätko je teraz krásne čisté a pod perinkou je mu ako v izbičke. Akurát včas na uspávanku. Užite si to!