Prvé noci bábätka

Prvá noc doma môže byť naozaj náročná, pokúsili sme sa vám ju uľahčiť a pripravili sme pre vás inštruktážne video a užitočnú príručku, ktoré vám môžu pomôcť.

Prvá noc doma

Keď svoje novorodené bábätko privítate doma, zistíte, že jeho spánkový rytmus sa výrazne líši od toho vášho. Novorodené deti spia veľa, 16 – 18 hodín denne, ale obvykle nie viac než 3 alebo 4 hodiny vkuse. Počas prvých mesiacov bude vaše bábätko zaspávať a budiť sa kedykoľvek počas dňa (i noci!). 
 
Časté prebúdzanie je normálne. Počas prvých týždňov by ste na prebúdzanie bábätka mali reagovať rýchlo, od 30 sekúnd do 1 minúty. Väčšina novorodených detí nie je schopná sa sama utíšiť. Neskôr, keď bude dieťatko staršie, približne dva až štyri mesiace, začnete ho učiť, aby sa utíšilo samo.
 
Vaše novorodené bábätko sa môže budiť z rôznych dôvodov, ale väčšinou preto, že má hlad alebo potrebuje prebaliť. Keď svoje bábätko lepšie spoznáte, budete vedieť, kedy a ako rýchlo zareagovať. A ak dôjde k náhlej zmene v spánkovom režime, mali by ste reagovať rýchlo, pretože to môže signalizovať chorobu, väčší hlad spôsobený rastovým špurtom alebo bolesťou spôsobenou prerezávaním zúbkov. 
 

Každé dieťa je iné

Naučte sa rozpoznať známky toho, že je vaše dieťa ospalé. Veľa detí začne byť protivných alebo začnú plakať, keď sú unavené, iné si trú očičká, ťahajú sa za uši alebo sa dívajú do prázdna. Len čo vám dá dieťa znamenie, že je ospalé, uložte ho na spánok alebo ho nechajte zdriemnuť. 

Opätovné zaspávanie

Aby ste znížili riziká syndrómu náhleho umrtia, vždy ukladajte dieťatko na chrbát, nie na bruško. Dieťa by malo spať na pevnom matraci, bez voľnej obliečky. V postieľke by nemali byť žiadne plyšové zvieratká a dieťa by nemalo mať pod hlavičkou vankúš ani podložku.

Rozlišujte medzi dňom a nocou

I keď je vaše maličké v prvých týždňoch veľmi nevyspytateľné, môžete ho naučiť, že v noci sa spinká a cez deň sa môžete hrať. Keď bábätko spí cez deň, nechajte svietiť svetlá a udržujte zvuky na normálnej hladine. Po nadojčení a prebalení stimulujte pozornosť dieťaťa tým, že sa k nemu budete milo a expresívne prihovárať, budete mu pohybovať ručičkami a nožičkami alebo mu budete ukazovať hračky. V noci nechajte svetlá zhasnuté, prípadne použite lampičku, nakŕmte a prebaľte bábätko čo možno najpokojnejšie a najtichšie a vyhnite sa akejkoľvek aktívnej interakcii a dieťa len nežne kolíšte. Čoskoro zistíte, že počas noci začne vaše bábätko spať dlhšie. 

Zaveďte uspávací rituál

Bábätká rutinné návyky uspokojujú. Už v tomto ranom veku môžete začať so zavádzaním uspávacieho rituálu a môžete tak položiť základy pre neskoršie mesiace. Napr. pravidelne bábätko kúpte, poskytnite mu upokojujúcu masáž a doprajte mu pokojné aktivity pred spaním. To vášmu novorodenému bábätku pomôže sa uvoľniť a ľahšie zaspať.
 

Dožeňte spánok

A napokon, využite čas, keď si bábätko cez deň zdriemne, aby ste dohnali trochu spánku. I keď tento čas zvádza postarať sa o veci v domácnosti, budete schopná všetko lepšie zvládať, ak budete spať v rovnakom čase, keď spí vaše maličké.