Detská masáž

Výskum ukázal, že masáž môže deti uvoľniť, zlepší ich spánkový režim a upokojí ich, keď sú podráždené. Detská masáž by mala trvať okolo 15 minút. Netrápte sa však, keď máte len 5 či 10 minút času, aj krátka masáž je pre bábätko prínosná. Zvoľte teplú a tichú miestnosť. Pokiaľ chcete, pustite hudobnú kulisu.
 
Použitie telového mlieka alebo oleja pomôže znížiť napätie a masáž potom bude ešte viac upokojujúca. Dbajte na to, aby ste použili výrobok, ktorý je dostatočne šetrný k citlivej pokožke dieťatka. Naneste si do dlane telové mlieko či olej v množstve cca s veľkosťou päťkorunáčky a rovnomerne ho rozotrite medzi dlaňami.
Vyskúšajte nasledujúce masážne techniky:
 
  • Spočinutie rúk – Masáž začnite nežným spočinutím rúk na brušku bábätka. Technika spočinutia rúk sa používa pred masážou ktorejkoľvek časti tela a je dobrým spôsobom, ako pomôcť bábätku cítiť sa bezpečne a užívať si váš dotyk.
  • Nožičky – Jednou rukou jemne uchopte členok bábätka. Druhú ruku položte na hornú časť stehienka, jemne ho premasírujete a následne zíďte rukou k členku. Nožičku držte pevne, avšak nežne. Rovnaký postup opakujte v rytmických ťahoch a striedajte pritom ruky.
  • Bruško – Po tom, čo sa pupočník bábätka zahojil, jemná masáž bruška môže pomôcť stimulovať trávenie a uľaviť od bolesti bruška. Najprv sa bruška dotknite uvoľnenou upokojujúcou rukou. Ak je vaše bábätko spokojné, použite masážnu techniku „vodný mlyn“, keď dlhými pohybmi dlaní masírujete bruško od pupka dolu a jedna ruka strieda druhú.
  • Chrbátik – Priviňte si bábätko pevne k hrudníku a masírujte mu chrbátik, začnite pri krku a schádzajte dolu k zadočku. 
  • Ako budete svoje dieťatko častejšie masírovať, postupne získate rutinu, ktorá bude vyhovovať vám obom. A keď všetku svoju lásku a pozornosť zameriate na svoje bábätko, budete spolu naozaj v kontakte.
Detailnejší návod na masáž nájdete v sekcii masáž