Tíšenie

V prvých troch mesiacoch plače väčšina detí priemerne dve hodiny denne. Aj keď vás to môže znepokojovať, je to normálne. Aby ste svoje dieťatko utíšili, snažte sa najprv zistiť dôvod jeho nespokojnosti. Má hlad? Trápia ho vetríky? Potrebuje vymeniť plienku? Nepotrebuje spinkať? Netrápi ho prílišný hluk, svetlo či prílišná aktivita?
 
Ak je zdrojom nespokojnosti hlad, vetríky či vlhká plienka, riešenie je ľahké. Ak potrebujete utíšiť ospalé alebo, naopak, prestimulované bábätko, položte si ho na rameno a nežne ho kolíšte. Spievajte mu alebo sa mu ticho prihovárajte – uisťujte ho pokojným hlasom. Tiež môže pomôcť, keď bábätku budete pritom hladiť chrbátik. Skúšajte rôzne pozície, aby ste prišli na to, ktorá je pre vás oboch najpohodlnejšia.
 
Čo by ste ešte mali zvážiť: počas prvých týždňov vaše bábätko nie je príliš pohyblivé a môže plakať o pomoc, keď sa mu v postieľke leží nepohodlne. Môžete mu pomôcť, keď ho jemne položíte do inej pozície, ale na spanie ho z bezpečnostných dôvodov ukladajte vždy na chrbátik. 
 
Pokiaľ vaše bábätko plače neustále alebo pokiaľ vám to robí starosti, kontaktujte svojho detského lekára.