Zmena pigmentácie

Zmena pigmentácie?
 
Čo ďalšie môžem, čo sa týka zmeny pigmentácie, urobiť?
 
V prípade, že sa vám objaví chloazma či linea negra, dbajte na to, aby ste mali dostatočný prísun kyseliny listovej a jedli dostatok potravín bohatých na foláty (prírodná forma kyseliny listovej), ako sú celozrnné potraviny a zelená listová zelenina. Výskum ukazuje, že nedostatok kyseliny listovej môže vo vyššej miere spôsobovať blednutie kože.
 
Chloazma
 
(zmena pigmentácie na tvári a na krku)
 
Tiež známa ako „tehotenská maska“, chloazma je výskyt hnedých pigmentových fľakov na čele, lícach a krku. Táto zmena je spôsobená zvýšenou produkciou melanínu, opaľovacieho pigmentu, ktorý chráni pokožku proti ultrafialovému svetlu.
Vystavovanie slnku sfarbenie fľakov ešte stmaví, zvýrazní ich, preto si pokožku chráňte opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom (SPF 30 alebo viac) a používajte ho vždy, keď idete von. Ak máte pocit, že fľaky vyzerajú škaredo, skúste použiť mejkap v rovnakej farbe. Fľaky začnú miznúť do troch mesiacov po pôrode.
 
Linea Nigra
 
(tmavá čiara uprostred vášho bruška)
 
Ide o tmavú, až jeden centimeter širokú vertikálnu líniu, ktorá sa objavuje uprostred vášho brucha a často sa ťahá cez pupočník. Väčšinou sa objavuje počas druhého trimestra a je spôsobená pigmentáciou kože v oblasti, kde dochádza k napínaniu brušných svalov a ich miernemu oddeľovaniu, ktoré je spôsobené tým, že sa bruško snaží prispôsobiť vášmu rastúcemu bábätku.
Táto pigmentová čiara zmizne niekoľko týždňov po pôrode, aj keď je možné, že budete musieť pokožku jemne vyšúchať, aby ste odstránili suchú kožu. Zistíte, že iné časti tela, kde došlo k zmene pigmentácie – ako vaše bradavky, materské znamienka či pehy – môžu tiež stmavnúť, ale aj tie časom opäť vyblednú.