Zhrnutie

Postupne ako budete s vaším bábätkom tráviť viac času, naučíte sa čítať, čo má a nemá rado, pochopíte jeho túžby a emócie. Naučíte sa, kedy je najlepší čas na maznanie, na hranie alebo na upokojenie. Ak je bábätko unavené hraním alebo maznaním, nechajte ho, nech si odpočinie a skúste to neskôr, dá vám vedieť, kedy bude znovu chcieť vašu pozornosť!
 
Aký je teda dotyk dôležitý? Ako náš prvý komunikačný prostriedok vám môže pomôcť vytvoriť medzi vami a dieťatkom silné puto. A silné puto môže bábätku pomôcť cítiť sa bezpečnejšie, menej plakať a lepšie sa vyvíjať. Dotyk je jedným z hlavných faktorov, ktorý vám pomáha vytvárať rodičovskú väzbu k vášmu dieťaťu, a preto je veľmi dôležitý.
 
Poznámka: Ak cítite, že nemáte vôľu alebo energiu snažiť sa vytvárať puto so svojím bábätkom, kontaktujte, prosím, svojho lekára. Je možné, že trpíte popôrodnou depresiou, teda psychickým ochorením, na ktoré však existuje pomoc. Nemyslite si, že „je to len vo vašej hlave“ a neskúšajte s tým bojovať sama. Pre vás aj pre vaše maličké je dôležité, aby ste požiadali o pomoc.