Ekzém a suchá pokožka

Ekzém je chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje až 20 % všetkých detí, predovšetkým tých, v ktorých rodinnej anamnéze sa vyskytuje podráždenie kože, astma či alergia. Ekzém se objavuje vo vlnách, obdobie, keď dôjde k zhoršeniu jeho prejavov, sa strieda s obdobiami, keď sa objavujú len mierne či vôbec žiadne symptómy. U malých detí sa často objavuje vo forme červenej, podráždenej, svrbivej vyrážky na tváričke či hlavičke. V niektorých prípadoch môže byť prepuknutie choroby spôsobené určitými druhmi potravín (ako napr. kravským mliekom, vajíčkami, pšenicou či pomarančmi).
 
U malých detí sa ekzém väčšinou objavuje ako vyrážka na ručičkách, tváričke, kŕčku, lakťoch a v podkolenej jamke, ale môže sa rozšíriť aj na iné časti tela. Ak je stav ekzému naozaj vážny, rozhodne by ste mali liečbu tohto problému prediskutovať so svojím pratickým lekárom. Aj tak vám tu ponúkame niektoré tipy, ako si s ekzémom, extrémne suchou a citlivou pokožkou poradiť:
 
  • Vyhnite sa veciam, o ktorých si myslíte, že môžu spôsobiť svrbenie, ako napr. prach, tráva, burina, vlnené oblečenie a určité druhy mydiel, pracie prostriedky, aviváže a parfumy. Ak chcete odhaliť pôvod ekzému, môže byť užitočné, keď si budete viesť denník.
  • Bábätko kúpte len krátko, nie dlhšie než 5 až 10 minút, v teplej, ale nie v horúcej vode. Do kúpeľa môžete tiež pridať trochu kúpeľového oleja. 
  • Použite jemný umývací prostriedok alebo šampón špeciálne vyvinutý pre deti s citlivou pokožkou. Buďte zvlášť opatrní pri častiach tela, ktoré bývajú často vystavené pôsobeniu okolitého prostredia.
  • Po kúpeli pokožku jemne osušte mäkkým uterákom a potom ihneď naneste hydratačný prípravok. Kožu netrite.
  • Hydratujte pokožku často počas dňa, zvlášť po kúpaní.
  • Použite tíšiaci krém, vtierajte ho do pokožky v smere dolu.

I keď ekzém môže dieťa naozaj trápiť, predovšetkým v obdobiach zhoršenia, ak sa budete riadiť týmito radami, môžete vášmu dieťatku pomôcť cítiť sa lepšie.