Bežné ochorenia

Je niekoľko bežných ochorení, ktoré môžu pokožku bábätka postihnúť, a ktoré sú väčšinou neškodné. Nižšie sa dozviete viac o najbežnejších ochoreniach, majte však na pamäti, že pokiaľ si robíte starosti či obavy, je najlepšie kontaktovať praktického lekára, pôrodnú asistentku či iného zdravotníka.

Seboroicka dermatitída

Keď ste si predstavovali, aké to bude, až sa bábätko narodí, iste vám nenapadlo, že hlavičku bude mať pokrytú šupinkami podobnými lupinám. Vaše bábätko však môže naozaj mať kúsky šupiniek na hlavičke i v obočí. Ide o seboroickú dermatitídu a u malých detí je veľmi bežná. Väčšinou sa objaví v prvých týždňoch života a počas nasledujúcich týždňov a mesiacov pomaly mizne.
 
Väčšina prípadov seboroickej dermatitídy sa stratí do ôsmeho až dvanásteho mesiaca veku dieťaťa. 
 
Nesmiete podľahnúť pokušeniu a odstraňovať šupinky prstami! Najlepšie sa ich jemne zbavíte, keď do vláskov a do pokožky hlavy vmasírujete detský olej, ako napr. JOHNSON'S® Baby olej. Nechajte ho niekoľko minút pôsobiť, čo pomôže šupinky uvoľniť. Voľné šupinky opatrne vyčešte hustým hrebeňom a následne umyte bábätku hlavičku jemným, šetrným umývacím prostriedkom, ktorý nedráždi oči. Môžete použiť jemný umývací prostriedok, ako napr. JOHNSON'S® Baby kúpeľ pre celé telo a vlásky  alebo pokiaľ má vaše dieťatko veľa vlasov, môžete použiť JOHNSON'S® Baby šampón. Naneste trochu umývacieho prostriedku na handričku a pomocou jemných krúživých pohybov odstráňte šupinky a olej z detskej hlavičky.
 
Seboroická dermatitída vyzerá síce nevzhľadne, je však neškodná. Ak však máte akékoľvek otázky, alebo ak sa problém zhoršuje, koža je sčervenená či podráždená, prípadne sa rozširuje na ďalšie oblasti tela (objavuje sa inde ako na hlavičke či obočí), zavolajte praktickému lekárovi. 
 
Dbajte na to, aby ste pri masáži či umývaní v oblasti fontanely či mäkkých miest na hlave bábätka boli obzvlášť jemná. 
 

Zapareniny

Veľa detí sa niekedy stretne se zapareninami. Viac informácií o zapareninách a ochrane proti nim nájdete v našej príručke Prebaľovanie.

Ekzém a suchá pokožka

Ekzém a suchá pokožka sa u detí vyskytuje pomerne často. Viac informácií nájdete tu.

Detské akné

Detské akné sa prejavuje zhruba u 20 % detí. Väčšinou sa objaví počas prvých niekoľkých mesiacov. Môže sa prejaviť vo forme uhrov, hnisavých bielych pupienkov či menšách vyrážok. Malé biele uhry či bodky nazývané milia sa väčšinou objavujú na tváričke, predovšetkým na nošteku a bradičke. Nesvrbia a vášmu dieťatku nijako neprekážajú. Sú spôsobené iba nevyspelosťou potných žliaz a pravdepodobne tiež tehotenskými hormónmi, zmiznú bez toho, aby potrebovali nejakú starostlivosť.

Lúpanie kože

Môžete tiež spozorovať, že sa vášmu novorodenému bábätku počas prvých dní mierne lúpe pokožka – obzvlášť na dlaniach, chodidlách a členkoch. Je to celkom normálne, obzvlášť pokiaľ sa bábätko narodilo po termíne. Po pár dňoch tento jav ustane. Nezabúdajte aplikovať na postihnuté miesto hydratačný prostriedok, pomôžete tak udržať pokožku bábätka hladkú.